Kako alkohol djeluje na ponašanje vozača?
Vozač pod uticajem alkohola postaje slobodniji u ponašanju, povećava mu se lažno samopouzdanje pa on precjenjuje svoje vozačke sposobnosti. Vrijeme potrebno da vozač pravilno odreaguje na nepredviđene situacije se smanjuje, pa on nije u stanju da brzo prepozna opasnost i procijeni saobraćajnu situaciju, što u najvećem broju slučajeva dovodi do nezgode. Takođe, vožnja pod dejstvom alkohola je jako opasna jer je koordinacija pokreta ruku i nogu pijanog vozača veoma upitna.
Vidno polje vozača se sužava samo na oštro vidno polje, a u njemu se pogrešno procjenjuje brzina i udaljenost do drugih vozila, širina puteva, postojanje bočnih smetnji i slično. Oštrina vida i sposobnost adaptacije oka na svjetlost i tamu je narušena.
STANJA PIJANSTVA
- 0,00 – 0,50‰ Prvi stadijum: lagana obuzetost alkoholom
- 0,51 – 1,00‰ Drugi stadijum: pripito stanje
- 1,01 – 1,50‰ Treći stadijum: jače pripito stanje
- 1,51 – 2,50‰ Četvrti stadijum: pijano stanje
- 2,50 – 3,50‰ Peti stadijum: teži oblik pijanstva
- Više od 3,50‰ Šesti stadijum: Duboko nesvjesno stanje (komatozno stanje)
- 4,00‰ Sedmi stadijum: Donja granica smrtonosne koncentracije alkohola u krvi
RAZGRADNJA ALKOHOLA
Alkohol se sporo razgrađuje u organizmu, prosječno 0,1 promil alkohola po satu. Potrebno je 6-12 časova, a ponekad kod jačeg pijanstva i puna 24 časa, da bi alkohol potpuno nestao iz organizma. Obilno opijanje u kasnim večernjim časovima predstavlja veliku opasnost, jer i posle višečasovnog spavanja u krvi može ostati nedozvoljena koncentracija alkohola. I nakon prospavane noći, posle veće količine alkohola, često čovjek, iako misli da je sasvim trijezan, ima u krvi količinu alkohola veću od dopuštene – više od 0,3 promila! Zapamtite, ne sjedajte za upravljač automobila ujutro ukoliko ste noć prije previše popili! U mamurluku svaki učesnik u saobraćaju osjeća glavobolju, otežano zapaža i usporeno reaguje. I mamurni vozači često izazivaju udese!
Pripiti vozači:
- su nekritični, samouvjereni, lakomisleni
- precjenjuju svoje sposobnosti
- potcijenjuju opasnost
- voze prebrzo
- ulaze u “makaze”
- prelaze pune linije
- nepropisno pretiču
- sijeku krivine
- ne poštuju prava prvenstva
- slabo procijenjuju rastojanje između vozila
- kasnije reaguju na svjetlosne i zvučne signale
- često umjesto kočnice pritisnu pedalu gasa ili obratno
Šta kaže Zakon u Crnoj Gori?
Novčana kazna za vozača koji upravlja vozilom u saobraćaju na putu ukoliko u organizmu ima alkohola u koncentraciji od 0,3 g/kg do 0,5g/kg, iznosi od 70 do 200 eura.
Kazna za vozača koji upravlja vozilom u saobraćaju na putu koji je pod dejstvom opojnih droga, drugih psihoaktivnih supstanci ili je pod dejstvom alkohola u koncentracijiod 0,5 g/kg i većoj iznosi od 300 do 2.000 eura iii kazna zatvora do 60 dana.